vystupenie.sk

Skákacie boty sedemmílové boty show na skákacích botách Powerskip Vystúpenie na skákacích topánkach skákacie chodúle Powerriser show na skákacích botách - Apo požičovňa skákacích topánok porovnanie značiek skákacích topánok - Apo
Aktuality

Skákacie topánky

Skákací boty 7league Boots

Tu nájdete všetko, čo by Vás mohlo o tomto modernom športovom náčiní zaujímať. Najskôr si povieme niečo o skákacích topánkach všeobecne, následne detailnejšie zodpovieme ďalšie otázky. Dočítate sa pre kohoskákacie topánky vhodné, aký je powerbocking náročný, kde ho možno prevádzať a ako „sedemmíľové“ skákacie topánky vyberať. Pozrieme sa tiež na ich životnosť a stručne porovnáme konkurenčné značky pôsobiace na českom(slovenskom) trhu.

O skákacích topánkach všeobecne

  • Skákacie topánky boli patentované v roku 1999 Nemcom Alexandrom Böckom a to pod názvom Powerskip. Jedná sa teda o relatívne novú športovú pomôcku. Pod názvom Powerskip sa predávajú originálne skákaciechodúle“ využívané hlavne profesionálnymi artistami vo svojich show. Pre normálnych smrteľníkov myslím celkom postačujú oficiálne kópie, ktorých cena sa pohybuje pod polovicou ceny originálu. Tento stojí v prepočte cez 27000 Kč (cca 1100€). Spomínané kópie vyrába niekoľko firiem pod názvami skákacie topánky Poweriser, 7milesboot (7League boot), Up-wing, PoweriZer (premenovaný na Powerstrider), Fly Jumper, Speed Jumper, atď. Posledné tri menované sú vlastne topánky rovnakej značky, vystupujúce v rôznych krajinách pod rôznymi názvami.
  • Rozdiel oproti Powerskip je v kvalite komponentov a spracovania. Princíp je však rovnaký. Podľa mojej skúsenosti sú Powerskips tiež tichšie. Ďalšou výhodou je skutočnosť, že pre dosiahnutie určitej výšky stačí vynaložiť menej energie než u konkurenčných značiek skákacích topánok. Ich nová verzia umožňuje pohyb členkov pri behu, avšak nemôžem povedať do akej miery je to prínosom. Z Powerskipov vychádza tiež americká značka Velocity Stilts, ktorá dokonca od Powerskip odoberá pružiny. Hmotnosť skákacieho chodúľa je do 4,5 kg a po obutí sa ocitnete približne 40 cm nad zemou.Skákací boty Poweriser
  • Čoho teda možno s týmto športovým náčiním dosiahnuť? Ako na origináli, tak na tých lepších (prvých uvedených) kópiách možno skákať cez 2m do výšky, robiť trojmetrové kroky, či bežať rýchlosťou 40km/h. toto nie sú len teoreticky dosiahnuteľné čísla, ale informácie z praxe.
  • Na celkom inom princípe fungujú „klokanie topánky“ (Kangoo Jumps). Nie sú až tak vhodné na vystúpenia. Klokanie topánky sú skôr ako na vysoké skoky a zložité triky určené tým, ktorých už klasický aerobik omrzel, alebo majú problémy s kĺbmi. Topánky totiž údajne tlmia nárazy až o 80%.botky Kangoo Jumps
  • Skákacie boty, powerisery, powerisers, power rizer...

    Áno na internete nájdete veľa rôznych názvou pre powerisey. PoweriZer je dokonca čínska neoriginálna kopia. Keď poviete "skákacie topánky", nikto väčšinou nevie, či myslíte Kangoo Jumps, alebo "tie veľké topánky s pružinou." Preto odporúčak používať zahraničné označenie "powerisery".

    Pre koho sú skákacie topánky určené?

    S trochou nadhľadu možno povedať, že pre kohokoľvek, kto sa zmestí do ponúkaného váhového rozmedzia pružín.
    Na skákacích topánkach som už videl snáď všetky vekové kategórie. Nezabudnem na nemecký Poweriser zraz, kde zavítal starý pán (podľa vzhľadu tak okolo 90 rokov) podopierajúci sa o predĺženú palicu. Aby som ale odpovedal na otázku. Myslím, že každý, kto nemá zranenie, ktoré by sa priamo vylučovalo s používaním topánok (vyskočená platnička, zlomená noha), si na nich môže nájsť svoju obľúbenú disciplínu. Niektorí 2udia využívajú „sedemmíľovéskákacie topánky na zlepšenie svojej kondície a jogingu, iní sa učia najrôznejšie triky, počnúc roznožkami a saltami končiac. No a niektorí sú skrátka len radi stredobodom pozornosti.

    Náročnosť Powerbockingu

    trik an skákacích botáchNech sa už rozhodnete pre akýkoľvek variant vyššie uvedeného využitia, skoro zistíte, že rozprávanie o formovaní postavy nie sú len reči. Druhý deň po prvom použití vás bolia svaly, o ktorých ste ani netušili, že ich máte. Čo sa však týka náročnosti chôdze na týchto moderných skákacích chodúľoch, budete milo prekvapení. Keďže sa jedná o pohyb prakticky totožný s normálnou chôdzou, väčšina ľudí je schopná n skákacích topánkach stáť samostatne už za pár minút. Ide len o to zvyknúť si na dlhšie nohy, spočiatku dvíhať nohy ako bocian a nezakopnúť.
    Náročnejšia časť prichádza, keď to človeka prestane bolieť a chce začať skákať. Chce to celú vec neunáhliť a postupne prejsť zo skákania z jednej nohy na druhú do ťažších znožmých skokov.

    Než začnete skákať poriadne vysoko, nejakú tú hodinku to zaberie, avšak poznáte to príslovie. „Trpezlivosť saltá prináša!“

    Aj napriek tomu, že tu popisujem aké je to vlastne ľahké, nezabúdajte na chrániče. Aspoň tie základné ako zápästia, lakte a kolená sa vždy hodia. Už len pre ten pocit bezpečia.

    Ako nakupovať skákacie topánky

    Ak ste si už vybrali značku, zostáva už len vybrať správnu tvrdosť pružiny. Pružiny sú delené podľa váhových kategórií a pokrývajú spektrum od 20 do 120 kg. Ak si kúpite pružinu z váhovej kategórie o radu vyššie než kam spadá vaša hmotnosť, je omnoho ťažšie pružinu prestúpiť, ale zato vám dlhšie vydrží a hlavne skáče vyššie. Nevýhodou je však nadmerná záťaž chrbtice a veľmi ťažká ovládateľnosť pružín. Po svojich skúsenostiach tento variant neodporúčam.

    Pre rekreačných skokanov a pre začiatočníkov je naopak vhodnejšia pružina odporúčaná výrobcom. Mäkšia pružina je tiež omnoho šetrnejšia na chrbticu.

    Kde sa dá skákať na skákacích topánkach

    Hoci predajcovia tvrdia, že všade, skoro zistíte, že na suchom povrchu je to predsa len príjemnejšie a istejšie než na mokrej tráve. Prebehnúť sa dá na sedemmíľových topánkach takmer všade, ale saltá na mokrej tráve by ustál asi málokto. Nedávno mi ktosi popisoval, aký skvelý adrenalínový zážitok je beh lesom medzi koreňmi stromov. Budem to musieť vyskúšať.

    Porovnanie výrobcov skákacích topánok

    Ako to tak vidím, na našom trhu sú traja hlavní rivali. Ak si nebudem všímať profesionálne a dvojnásobne drahšie skákacie topánky Powerskips a Velocity Stilts, o priazeň českých a slovenských skokanov súťažia hlavne značky Poweriser, 7LeagueBoot (7MilesBoot) a Powerstrider. Toto sú tie vydarenejšie kópie originálnych Powerskipov. Ak to myslíte s powerbockingom aspoň trošku vážne, neodporúčam si kupovať menej kvalitné čínske napodobeniny typu SkyRunner či Worker. Cena väčšinou zodpovedá kvalite, čo platí hlavne u skákacích topánok Powerskips. Pri výbere je nutné brať do úvahy tiež cenu a dostupnosť náhradných dielov. Poweriser aj „sedemmíľovky“ ponúkajú dospelé modely vo verziách 50-70 kg, 70-90 kg a nakoniec 90-120 kg a Poweriser potešia deti od 30 do 50 kg.

    Up-wing ponúka jemnejšie odstupňovanie tuhosti pružín a to po 10 kg. Dospelé modely sa pohybujú od 70 do 120 kg a detské od 40 do 70 kg.

    Srovnání Poweriser 7leagueboot

    Kórejská značka Poweriser má oproti ostatným z môjho pohľadu jednoznačne výhodu v spôsobe upínania k lýtku. Klasický holenný oblúk bol nahradený príjemnejším a praktickejším viazaním calf-cuff, viď. foto.

    Toto viazanie umožňuje individuálne nastavenie topánok pre každého skokana( korekcia nôh do „X“ alebo do „O“), je omnoho pohodlnejšie a obujete sa doň v priebehu 1-2 minúty, oproti klasickému kolennému oblúku, do ktorého sa človek, vrátane vypchávania, súka 5-10 minút.
    Navyše si ho môžete nastaviť presne na šírku vašej nohy, takže nehrozí, že by vám noha logala, alebo bola naopak príliš zovretá.
    Ďalšie informácie nájdete v článku Porovnanie skákacích topánok.

    Životnosť skákacích topánok

    Ak si kúpite kvalitnejšie skákacie topánky, budete sa z nich radovať bez nutnosti opravy asi tak rok pri priemernom používaní. Postupom času sa menia hlavne gumové „kopýtka“ a pružiny. Kopýtka sa zošúchajú (hlavne ak si zaobstaráte špeciálnu telocvičňovú verziu topánok od 7league boots a budete ich používať vonku) a pružiny postupne mäknú a mäknú až vás nespokojnosť s výškou výskoku donúti kúpiť nové. Je to spôsobené tým, že jednotlivé vlákna v sklolaminátovej (v budúcnosti snáď aj obohatenej karbónom) pružine postupne praskajú, čím pružina stráca svoje vlastnosti. Z tohto dôvodu je tiež potrebné ju chrániť pred mechanickým poškodením a v prípade nutnosti ju treba opatriť externou ochranou, ktorú ponúka napríklad Poweriser a Up-wing. Ochrana zmierni dôsledky zlého zaobchádzania. Väčšinou sa však nestáva, že by pružina praskla.

    Zaujíma vás niečo, čo ste tu nenašli? Napíšte mi. Rád odpoviem. Prípadne navštívte diskusnú skupinu Skákacie topánky na Facebooku  Diskusná skupina Skákací boty na facebooku.

    Ak si chcete na skákacích topánkach aj zarobiť, registrujte sa u Apa.